Apie gyvunus ;) (veisles)

Apie Sarpejus

Kilmes salis: Kinija
Kilmes laikas: XVI a.
Buvo: Kovinis suo, bandganys, medzioklinis suo
Dabar: Dekoratyvinis (namu) suo
Ugis: 46-51 cm
Svoris: 16-25 kg
Gyvenimo trukme: 11-12 metu

Veisles istorija. Senai gyvuojantys Kinijos Gvangdungo provincijoje sarpejai tikriausiai kilo is mastifu ir spicams artimu sunu. Jie gan artimai giminingi ciau ciau. Kinijoje uzdraudus laikyti sunis, jie buvo beveik isnyke. Veisle isgelbejo Honkongo veisejas Matgo Lo.

Charakterio ypatybes. Jie labai is
tikimi ir prieraisus, pasitikintys savimi, turi medzioklinio ir sarginio suns instinktu. Jie tarsi ikunija viska, ko reikia zmogui. Gali apginti seimininka ir apsaugoti namus. Sarpejai stropus, energingi. Dazniausia sarpejus prispaudzia priesininka jam neikssdamas.
Tai svelnus, labai akyli, prieraisus sunys, puikus sargai, gerai sutaria su zmonemis, ypac su vaikais. Kadangi sarpejai priskiriami prie koviniu sunu, todel jie neypatingai pakencia kitu sunu (ir gyvunu) draugija.

Isvaizda. Sarpeju kartais dar vadina smelio sunimi - mat jo kailis buna ivairiausiu smelio atspalviu: nuo sviesiai gelsvo iki tamsiai rudo, o kartais net juodo. Bet ne tik spalva leme tokia sarpejaus pravarde - kam teko glostyti si suni, nepamirs ypatingø pojuciu: klostuotas suns kailis - trumpas, styrantis, siurkstus lyg smelis.
Kvadratisko stoto, tvirtu kaulu. Galva didele, kakta plokscia, akys mazos ir gilios, ausys mazos, nukarusios akiu link, uodega isaugusi labai aukstai, stora, nusvirusi i viena puse.

Prieziura. Sie sunys nereikalauja ypatingos prieziuros. Kailis viena karta per savaite turi buti sukuojamas specialiu sepeciu, kuris nuvalo dulkes ir surenka plaukus. Kad pagerinti kraujotaka, galima masazuoti specialia gumine pirstine. Jei suo turi mazai galimybiu palakstyti, reikia karpyti nagus.

Demesio: Sio suns limfagisles labai plonos, todel naudoti griezta pavadeli draudziama, nes jos gali trukti, o tai veda prie to, kad reikes operuoti ir labai ilgai gydyti. Sarpejai nejaucia skausmo, bet jaucia baime, todel juos aukleti fiziskai yra beviltiska, geriau moraliskai, jie labai protingi ir viskà supranta.






CHIHUAHUA

(Chihuahueño)
VERTIMAS : C. Seidler. Peržiūrėtas R.Triquet (standarto pataisymai).
KILMĖS ŠALIS : Meksika.
GALIOJANČIO STANDARTO ORIGINALO PASKELBIMO DATA : 2004-03-24.
PASKIRTIS : Šuo kompanionas.
F.C.I. KLASIFIKACIJA : IX grupė Šunys kompanionai ir nykštukiniai šunys.
6 sekcija Čihuahua.
Be darbinių bandymų.
TRUMPA KILMĖS ISTORIJA : Čihuahua yra laikomas pačiu mažiausiu veisliniu šunimi pasaulyje, jo pavadinimas kilęs iš Meksikos didžiausios valstijos (Chihuahua). Manoma, kad šie šunys gyveno laukinėje gamtoje, o toltekų civilizacijos laikais buvo pagauti ir prijaukinti vietinių gyventojų. Nykštukinio šuns, vadinamo “Techichi”, kuris gyveno Tuloje, atvaizdai buvo naudojami miestų architektūros papuošimui. Šių šunelių statulėlės labai primena šių laikų čihuahua.
BENDRA IŠVAIZDA : Šis šuo yra kompaktiško kūno. Labai svarbus yra faktas, jog jo kaukolė yra obuolio formos ir kad jis neša savo vidutinio ilgumo uodegą labai aukštai, išlenktą arba laikomą puslankio forma, kai uodegos galiukas nukreiptas link juosmens.
SVARBIOS PROPORCIJOS : Kūno ilgis šiek tiek didesnis už aukštį ties ketera; Vis dėl to pageidaujamas beveik kvadratinis formatas, ypač patinams. Kalėms leidžiamas šiek tiek ilgesnis kūnas dėl reprodukcinių savybių.
ELGESYS/TEMPERAMENTAS : Judrus, budrus, gyvas ir labai drąsus.
GALVA
KAUKOLĖS DALIS :
Kaukolė : Apvalios formos kaip obuolys (charakteringas veislei bruožas), pageidautina be atviro momenėlio, nors nedidelis momenėlis leidžiamas.
Perėjimas iš kaktos į snukį : Stipriai išreikštas, gilus ir platus, kakta išsikišusi virš snukio pagrindo.
PRIEKINĖ GALVOS DALIS :
Nosis : Leidžiama bet kokia spalva. Pakankamai trumpa, šiek tiek užriesta.
Snukis : Trumpas, žiūrint iš šono - tiesus, platus ties pagrindu, siaurėjantis link nosies galo.
Lūpos : Plonos, tvirtai prigludusios.
Skruostai : Silpnai išreikšti, labai lygūs.
Žandikauliai/Dantys : Sukandimas žirkliškas arba tiesus. Perkandimas arba nesukandimas, o taip pat bet kokia kita viršutinio ar apatinio žandikaulio pozicijos anomalija turi būti griežtai baudžiama.
Akys : Didelės, apvalios formos, labai išraiškingos, neiškilusios, labai tamsios spalvos. Šviesios akys leidžiamos, bet nepageidaujamos.
Ausys : Didelės, stačios, plačiai atviros, plačios ties pagrindu, po truputį siaurėjančios iki užapvalintų galiukų. Ramybės būsenoje palinkusios į šonus, sudarydamos 45 laipsnių kampą.
KAKLAS : Viršutinė kaklo linija lengvai išlenkta.
Ilgis : Vidutinis ilgis.
Forma : Patinų storesnis nei kalių.
Oda : Be pagurklio. Labai pageidaujama ilgesnių plaukų apykaklė ilgaplaukiams šunims.
KŪNAS : Kompaktiškas, gerai sudėtas.
Viršaus linija : Tiesi.
Ketera : Silpnai išreikšta.
Nugara : Trumpa ir tvirta.
Juosmuo : Labai raumeningas.
Strėnos : Plačios ir tvirtos; beveik plokščios arba šiek tiek nuožulnios.
Krūtinė : Krūtinės ląsta plati ir gili, šonkauliai elastingi, iš priekio atrodo erdvi, bet ne perdėtai. Žiūrint iš šono, siekia alkūnes. Ne statinės formos.
Apačios linija : Formuojama pastebimai įtraukto pilvo. Laisvas pilvas leidžiamas, bet nepageidautinas.
UODEGA : Aukštai įstatyta, plokščia, vidutinio ilgumo; plati ties pagrindu, palaipsniui siaurėjanti link galo. Uodegos nešimo būdas yra svarbi veislės charakteristika. Kai šuo juda, uodega yra nešama arba aukštai išlenkta, arba laikoma puslankiu, kai uodegos galas nukreiptas link juosmens, kas užtikrina kūno balansą. Uodega niekada neturi būti nešama tarp galinių kojų ar išlenkta žemiau viršaus linijos. Uodegos plaukai priklauso nuo kailio tipo ir turi derėti prie kūno plaukų. Ilgaplaukių šunų uodegos plaukas formuoja plunksną. Ramybės būsenoje uodega nuleista ir lengvai sulenkta.
GALŪNĖS
PRIEKINĖS GALŪNĖS : Tiesios ir gero ilgio; žiūrint iš priekio koja sudaro tiesią liniją kartu su alkūne; žiūrint iš šono jos stovi tiesiai.
Pečiai : Lygūs ir vidutiniškai raumeningi. Geras kampas tarp mentikaulio ir žastikaulio.
Alkūnės : Tvirtos ir stipriai prispaustos prie korpuso, kas užtikrina laisvą judesį.
Riešai : Šiek tiek nuolaidūs, tvirti ir lankstūs.
UŽPAKALINĖS GALŪNĖS : Gero raumeningumo, ilgų kaulų, vertikalios ir lygiagrečios viena kitai, su gerais klubo, kelių ir kulno sąnarių kampais, derančiais su priekinių galūnių kampais.
Kulno sąnariai : Trumpi, su gerai išreikštomis Achilo sausgyslėmis; žiūrint iš nugaros stovi toli vienas nuo kito, tiesiai ir vertikaliai.
LETENOS : Labai mažos ir ovalios, su gerai atskirtais pirštais, bet ne išskėstais pirštais (nei zuikio, nei katės pėda). Nagai ypač gerai išlenkti ir vidutinio ilgio. Letenų pagalvėlės gerai išsivysčiusios ir labai elastingos. Rudimentiniai pirštai turi būti šalinami, išskyrus šalis, kur šią praktiką draudžia įstatymai.
EISENA / JUDESIAI : Žingsniai platūs, elastingi, energingi ir aktyvūs, siekiant toli pirmyn ir su stipriu atostūmiu. Žiūrint iš nugaros, užpakalinės galūnės turi judėti beveik paraleliai viena kitai, taip, kad galinių kojų pėdsakai būtų dedami tiesiai į priekinių kojų paliktus pėdsakus. Padidinus judėjimo greitį, galūnės rodo tendenciją artėti link centrinio gravitacijos taško (paliekant viengubą pėdsaką). Judesys išlieka laisvas ir elastingas be matomų pastangų, galva pakelta, nugara tvirta.
ODA : Lygi ir elastinga ant viso kūno.
KAILIS
PLAUKAS : Šioje veislėje yra du kailio variantai.
  • Trumpaplaukiai : Kailis trumpas, prigludęs prie viso kūno. Jeigu yra poplaukis, plaukai yra truputį ilgesni; ant pilvo ir gerklės leidžiamas retas kailis; kailis ant kaklo ir uodegos truputį ilgesnis, trumpas ant galvos ir ausų. Kailis blizgantis, minkštos tekstūros. Beplaukiai šunys netoleruojami.
  • Ilgaplaukiai : Kailis turėtų būti švelnus ir šilkinis, tiesus arba šiek tiek banguotas. Pageidautinas ne per tankus poplaukis. Kailis ilgesnis ir formuoja plunksnas ant ausų, kaklo, priekinių ir galinių kojų užpakalinės pusės, ant pėdų ir uodegos. Šunys su ilgu banguotu kailiu neleidžiami.
SPALVA : Visos spalvos su visais įmanomais atspalviais ir kombinacijomis leidžiamos.
SVORIS : Šiai veislei kreipiamas dėmesys tik į svorį, bet ne į ūgį.
Svoris : Idealus svoris nuo 1.5 kg iki 3 kilogramų.
Tačiau svoris nuo 500 gramų iki 1.5 kg yra leidžiamas. Šunys, kurių svoris didesnis nei 3kg, diskvalifikuojami.
TRŪKUMAI : Bet koks nukrypimas nuo aukščiau išvardintų punktų turi būti vertinamas kaip trūkumas, kurio rimtumas kvalifikuojamas tiksliai proporcingai nukrypimo laipsniui

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą